Wiadomości i ciekawostki

o mitologii i nie tylko...

CIEKAWE KSIĄŻKI

Witold Chrzanowski "Kronika Słowian" składająca się z trzech tomów

Tom I "Rzesza Wilekomorawska i Kraj Wiślan" wadanie 2 poprawione - wyd. Libron 2008

Tom II "Polanie" - wyd. Libron 2008

Tom III "Ruś Kijowska w czasach pierwszych Rurykowiczów" - wyd. Libron 2009

Autor jest znany z takich książek o Słowianach jak "Kronika Słowian, Państwo Wielkomorawskie i Kraj Wiślan" czy "Słowianie i Wikingowie". Trzytomowy zbiór informacji o historii Słowian tworzy bardzo przystępną lekturę. Autor bardzo szczegółowo rekonstruuje historię plemion i państw słowiańskich. Szeroko analizuje materiały historyczne, a także prowadzi polemikę - przytaczając wiele nowych faktów i teorii - z poglądami powszechnie uznawanymi z obowiązujące.

Aleksander Gieysztor "Mitologia Słowian" - wyd. WUW, Warszawa 2008

Ukazało się nowe wydanie kultowej "Mitologii Słowian" Aleksandra Gieysztora poszerzone o przypisy, a także częściowo przeredagowane. Dodatkowo książkę wzbogacono o trzy referety poświęcone badaniom religii dawnych Słowian, a także o ciekawy artykuł Leszka Słupeckiego przedstawiający postępy w poznawaniu mitologii słowiańskiej od czasu, gdy po raz pierwszy ukazała się "Mitologia Słowian" w 1982 r. jako tomik serii wydawniczej "mitologie Świata", a także w kontekście aktualności tez zaproponowanych niegdyś przez Gieysztora.

Andrzej Zieliński "Początki Polski - zagadki i tajemnice" - wyd. Bellona, Warszawa 2007

Autor stara się odsłaniać "białe plamy" historii pierwszych dziesięcioleci Państwa Polskiego (X-XI w.). Jednym z najbardziej interesujących rozdziałów wydaje się być rozdział poświęcony Mieszkowi I i jego czasom. Autor przychyla się do coraz bardziej popularnej wśród historyków średniowiecza teorii o nordyckim pochodzeniu księcia, który na ziemie Polan przybył ze Skandynawii w poszukiwaniu ziem, którymi mógłby władać. Nie ulega wątpliwości, że obszary dzisiejszej Polski były intensywnie penetrowane przez wikingów. Świadczyły o tym nie tylko porty handlowe na południowym wybrzeżu Bałtyku: Jomsborg oraz Truso, ale także znaleziska archeologiczne z głębi Polski (broń, pochówki, rzeczy codziennego użytku itp.). Mieszko wraz z drużyną szybko zasymilował się z miejscową ludnością. Książę przyjął z czasem słowiańskie imię zaniechając używania swojego nordyckiego imienia, prawdopodobnie Dago lub Dagon, znanego z dokumentu o tajemniczym tytule "Dagome Iudex", w którym oddał swoje państwo pod opiekę Stolicy Apostolskiej. Odważnym hipotezom autor w interesujący sposób przypisuje dowody na ich poparcie. Warto przeczytać!

Zdzisław Skrok "Słowiańska Moc" - wyd. Iskry, Warszawa 2006

Ciekawa popularnonaukowa pozycja, która w dość przystępny sposób przybliża zagadkę pochodzenia Słowian oraz ich nagłego pojawienia się na kartach kronik bizantyjskich i gockich. Autor zdecydowanie odrzuca fantastyczne teorie o "Słowianach z Azji" umieszczając praojczyznę nad Dnieprem i Prypecią. Z rozdziałem o religii słowiańskiej można długo polemizować, gdyż autor odrzuca istnienie bóstw wyższego rzędu na rzecz demonów wszechobecnych w słowiańskim folklorze. Mimo wszystko warto tę książkę przeczytać.

CIEKAWE ARTYKUŁY

National Geografic (nr 6 (105) - czerwiec 2008): Ukryte skarby Afganistanu

(Artykuł o tym jak cenne zabytki archeologiczne przetrwały trwającą prawie 30 lat zawieruchę wojenną w Afganistanie. Mowa o znaleziskach z przełomu er, na które natrafiono m.in. na trasie dawnego Jedwabnego szlaku.)

Polityka (nr 21 (2655) - 24.05.2008): Kopytem wybite

(Artykuł o udomowieniu konia.)

Polityka (nr 18 (2652) - 03.05.2008): Najpierw była Bogini

("Motyw Bogini stwórczyni i władczyni świata, jest stary jak historia ludzkkości. Zdetronizowany przez patriarchalne religie nie zniknał całkiem. Znalazł schronienie w postaciach Matki Boskiej i Lucyfera, prześwituje z baśni, legend, ludowych obrzędów.")

INFORMACJE

17 lutego 2008 r. Kosowo ogłasza niepodległość

Kosowo zamieszkane w około 90% przez ludność albańską ogłasza niepodległość, zadając cios słowiańskiemu światu. Ogłoszenie niepodległości przez ten kraj, który ma wielkie historyczne znaczenie dla narodu serbskiego, wzmocni napięcia narodowościowe w regionie i może być przyczynkiem do nasilenia się tendencji separatystycznych w wielu europejskich krajach. Słabe, młode państwo będzie zapewne długo targane wewnętrznymi problemami gospodarczymi i społecznymi, które mogą pchnąć Albanię do stopniowego przejmowania nad nim kontroli, a ostatecznie pod hasłem ochrony ludności albańskiej do wchłonięcia go całkowicie w obszar Albanii. Nie możemy do tego dopuścić! Kraje, ktore popierają niepodległość Kosowa, de facto popierają destabilizację Bałkanów! KOSOVO JE SRBIJA!

Więcej na stronach: www.kosovojeserbia.prv.pl, orbonserbie.lpr.pl

CIEKAWOSTKI

ARCHEOPARK Chotebuz-Podobora

Kilka kilometrów od Cieszyna po czeskiej stronie Zaolzia znajduje się zrekonstruowana osada słowiańska z VIII w.

Więcej informacji na stronie: www.muzeumct.cz/pobocky/pobocky/chotebuz.php

© 2002-2010 Fronsac